Return to Headlines

CCHS and MPMS Represent at NCTSA Conference

CCHS and MPMS Represent at NCTSA Conference 02/28/2019

 

Central Cabarrus High School and Mount Pleasant Middle School recently attended the annual Technology Student Association Western Region Conference at Appalachian State University. This was the third year that both Central Cabarrus High and Mount Pleasant Middle have had a TSA chapter and the third year the chapters have attended the conference. Technology Student Association (TSA) is one of seven Career and Technical Student Organizations (CTSO) that enhances personal development, leadership, and career opportunities in science, technology, engineering, and math (STEM), whereby members apply and integrate these concepts through intracurricular activities, competitions, and related programs.  

 

Congratulations to the following students that were recognized for their performance:

 

Central Cabarrus High


Architectural Design

Chikaodili Ezeigbo, Alacia McClary, Ava Thornton: 4th place 


Board Game Design  

Hailee Bryan, Connor Burke, Christian Dunlap, Zayn Imran, Nicklaus Kearns, Jacob Smith: 4th place


Children’s Stories   
   

Guiselle Garcia, Sarah Savage, Jacob Scruggs, Amy Simineau, Will Taylor, Jasmine Toepfer: 1st place 


Coding

Taylor Dye, Emily Lin: 5th place


Computer Aided Design 3D, Engineering     

Noah Taylor: 1st place

 
Digital Video Production       

Connor Burke, Dylan Burke, Issac Kunesh, Christopher Little, Blaine Mercer, Tyler Warlick: 1st place

Thomas Baker, Christian Dunlap, Jacob Larem, Kiran Patil and Jacob Smith: 2nd place


Digital Video 
 

Farouk Charkas, Zayn Imran, Mahad Lone: 4th place


Digital Video Production       

Emerson Baker, Nicklaus Kearns, Colin Kirila, Elvin Liu, Jake Meckley, Tate Moretz: 5th place


Dragster Design     
    

Connor Burke: 7th place

Zayn Imran: 7th place

Blaine Mercer: 7th place


Fashion Design & Technology    
       

Jackson Arno, Emily Lin, Mastawal Tirfe: 2nd place  

Lily Aliff, Thomas Baker, Mackenzie Hansen: 3rd place


Flight Endurance 
       

Elvin Liu: 1st place


Music Production    
  

Makenna Little, Sarah Savage, Jacob Scruggs, Amy Simineau, Olivia Taylor, Jasmine Toepfer: 3rd place


Photographic Technology     

Hailee Bryan: 1st place

Mackenzie Hansen: 3rd place

Joseph Palko: 4th place

Tegan Kleineick: 12th  place


Prepared Presentation        
  

Tyler Warlick: 1st place

Dustin Hillenblerg: 2nd place


Technology Bowl 
      

Farouk Charkas, Nicklaus Kearns, Mahad Lone: 3rd place


Technology Problem Solving

Cameron Mangan, Jacob Smith: 7th place 


Transportation Modeling
    

Emily Bell: 6th place

 

Mount Pleasant Middle

 

Problem Solving

Marco Penission and James Clark: 3rd place 


Structural Engineering

Abby Isenhour and Mary-Mak Burris: 2nd place


Children's Stories

Hannah Davis: 2nd place


Promotional Marketing

Mary-Mak Burris: 1st


VEX IQ Teamwork Champions

Team 72673A (Emma Layton, Carter McConnell, Randy Troutman)

Team 72673B (Charlee Coley, Emma Grace Swinson, Ella Barber, Tristan Clapp)